تبلیغات
بسكتبال - بررسی تصمیمات داوران بسکتبال در خصوص تخلفات هشت ثانیه و نیمه

طراحی سایت

قالب سایت

طراحی سایت


بسكتبال
تقدیم به تمام بسکتبالیست های ایرانبیانیه اول:

اعمال این قانون فقط بر اساس شمردن هشت ثانیه بوسیله داور بسکتبال می باشد. در موردی که اختلافی بین شمارش ثانیه ها بوسیله داور و تعداد ثانیه ها، با توجه به تابلوی 24 ثانیه وجود داشته باشد، تصمیم داور بسکتبال باید اعمال گردد.

مثال:

وقتی A4 در حال دریبل زدن در زمین دفاعی می باشد، داور بسکتبال تخلف 8 ثانیه اعلام می­کند. دستگاه 24 ثانیه نشان می دهد که فقط 7 ثانیه سپری شده است.

تفسیر:

تصمیم داور درست می باشد. فقط داور می تواند تصمیم بگیرد که چه زمانی 8 ثانیه به پایان رسیده است.

 

بیانیه دوم:

اگر شمارش 8 ثانیه در زمین دفاعی به خاطر اعلام جامپ بال متوقف شود و با توجه به فلش پرتاب مالکیت تناوبی به تیمی که کنترل توپ را در اختیار داشت، واگذارگردد آن تیم بسکتبال فقط مقداری که از هشت ثانیه باقی مانده بود را در اختیار خواهد داشت.

مثال:

تیم A کنترل توپ بسکتبال را در زمین دفاعی به مدت 5 ثانیه در اختیار داشته است و در همان زمان یک وضعیت توپ مشترک (Held ball) اتفاق می افتد و داور اعلام جامپ بال می کند. داوران مشخص می کنند که تیم بسکتبال A مالیکت تناوبی بعدی را در اختیار خواهد داشت.

تفسیر:

تیم A فقط سه ثانیه برای بردن توپ بسکتبال از زمین دفاعی به زمین حمله فرصت خواهد داشت.

 

بیانیه سوم:

در زمان دریبل از زمین دفاعی به زمین حمله توپ زمانی به زمین حمله می رود که توپ و هر دو پای بازیکن دریبل کننده در تماس با زمین بسکتبال حمله باشند.

مثال:

A1 (که بازیکن دریبل کننده نمی باشد) درحالیکه بر روی خط مرکزی ایستاده است (طوری خط بین پاهای او قرار دارد)، توپ را از A2 که در حال دریبل کردن در زمین دفاعی می باشد دریافت می کند. سپس توپ بسکتبال را به A2 در عقب که هنوز در زمین دفاعی است پاس می دهد.

تفسیر:

این حرکت تخلف نخواهد بود.

مثال:

بازیکن دریبل کننده A4 در حال پیشروی با توپ بسکتبال از زمین دفاعی تیم خود می باشد.

A4 حرکت خود را متوقف می کند ولی همچنان در حال دریبل زدن می باشد در حالی که:

a)    خط مرکزی بین پاهایش قرار دارد.

b)   هر دو پایش در زمین حمله می باشد ولی توپ بسکتبال در زمین دفاعی دریبل زده می شود.

c)    هر دو پایش در زمین دفاعی می باشد ولی توپ بسکتبال در زمین حمله دریبل زده می شود.

تفسیر:

درحالت (c),(b),(a) بازیکن دریبل کننده A4 همچنان در زمین دفاعی می باشد تا زمانی که هر دو پایش و توپ در تماس با زمین حمله قرار بگیرند. شمارش هشت ثانیه در تمامی حالتها باید ادامه پیدا کند.

مثال:

بازیکن دریبل کننده A4 در حال پیشروی از زمین دفاعی تیم خود می باشد. A4  در امتداد خط مرکزی دریبل می کند در حالیکه هر دو پایش در زمین حمله می باشد اما توپ بسکتبال در زمین دفاعی دریبل زده می شود. A4  سپس به زمین دفاعی برگشته و دریبل خود را ادامه می دهد طوری که هر دو پایش در زمین دفاعی می باشد.

تفسیر:

بازیکن دریبل کننده A4 تا زمانی که هر دو پایش و توپ در تماس با زمین حمله نباشد، در زمین دفاعی قرار خواهد داشت و شمارش هشت باید ادامه پیدا کند.

برچسب ها: قوانین جدید بسکتبال، بسکتبال،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است ولی اگه خواستی می تونی با ذکر منبع از مطالب برداشت کنی | مدیرسایت:آرمین
?