تبلیغات
بسكتبال - طراحی برنامه بسکتبال

طراحی سایت

قالب سایت

طراحی سایت


بسكتبال
تقدیم به تمام بسکتبالیست های ایران
نوشته شده در تاریخ 1390/11/13 توسط آرمین خسروی

در زمینه برنامه ریزی برای بسکتبال در مورد شرایط خاصی که قبلا در آنها بوده ام صحبت می کنم و امیدوارم شما بتوانید مطالبی را که به شما کمک می کند بدست آورید. به شما پیشنهاد می کنم که قدری طرز تفکر خود را تغییر دهید.به ادامه مطلب رجوع کنید
نویسنده: چارلز مارتین نیوتون C .M. Newtonبه من دو فرصت عالی برای ایجاد برنامه بسکتبال در 23 سال مربیگری دانگشاه ها داده شد. یکی از اینها در دانشگاه کوچکی در کنتاکی بود که جای امید وجود نداشت، هیچ گونه بودجه و بورسیه ای در اختیار نداشتم، باید از صفر آغاز می کردم و برنامه ای را بوجود می آوردم. سپس فرصت رفتن به دانشگاه آلاباما را پیدا کردم و همینطوری که می دانید این دانشگاه برنامه فوتبال بسیار قدیمی دارد ولی برنامه بستکار ندارد. من فرصت ساختن برنامه بسکتبال را پیدا کردم. قبل از آغاز کار سازندگی باید چند مورد را ارزیابی کنید. اول از همه باید نسبت به برنامه بسکتبال متعهد باشید. چه مسائلی را انتظار دارید و از شما چه انتظاراتی دارند؟ ثانیا به حمایت فراوانی احتیاج دارید، بدون چنین حمایتی به مشکلاتی چون کمبود بودجه بر می خورید . مورد سوم این است باید فرصت کافی داشته باشید. در هر سطحی که باشید نمی توانید با سرعت کارها را انجام دهید.
مرحله بعدی در برنامه ریزی بررسی احتیاجات اصلی است. اول از همه بازیکنان را ارزیابی کنید، آنها باید بازیکننانی باشند که قابل آموزش باشند. نیاز مهم بعدی کادر مربیگری برنامه ریزی بسیار مهم است. بعلاوه باید هماهنگی بین مربیان و عطش به بسکتبال وجود داشته باشد. آخرین و مشکل ترین نیاز، ایجاد عادات خوب و داشتن نگرش مثبت است. باید روحیه ها را تغییر دهید و کادر مربیگری را به موفقیت عادت دهید. شاید هیچ گونه تمایلی به پیروزی وجود نداشته باشد ولی شما باید این تمایل را بوجود آورید. به نظر من در یک برنامه موفق، سه مرحله اساسی وجود دارند:
1. تعیین اهداف
2. طرح نقشه برای رسیدن به اهداف مورد نظر
3. اجرای نقشه
بالاخره اینکه یک برنامه موفق باید موارد زیر را هم داشته باشد:
استعداد: این مورد شامل پیدا کردن استعدادها است. به نظر من پیدا کردن استعداد، انتخاب افرادی است که به نوبه خود شما را انتخاب می کنند. یافتن استعداد، نقطه شروع برنامه شما است.
سازماندهی: این مورد توانایی ساماندهی استعدادها است تا بتواند در حد توان خود بازی کنند. این وظیفه مربی است، باید موفقیت را برای بازیکنان توضیح و آموزش دهیم. این روند شامل برنامه های تمرین، استفاده از کمک مربیان و بوجود آوردن موقعیت های عملی آموزشی است.
مفهوم تیمی: به نظر من دسترسی به این مفهوم از هر کاری مشکل تر است. برای اولین بار در آلاباما این کار با صحبت کردن با تیم انجام می دادم و در مورد اهمیت لغت «تیم» بحث می کردم. باید کلمه «من» را از گفتار حذف کنیم و جای آن را به «ما» بدهیم و سرانجام اینکه باید این مفهوم را به طور عملی در تمرینات پیاده کنیم، مثلا همیشه از یک پاس خوب تعریف می کنیم.
انضباط: انضباط را با کاهش مقررات و افزایش توصیه ها بوجو د می آوریم. من فقط سه قانون دارم: الف) باید در کلاس ها حاضر باشید. ب) مواد مخدر ممنوع می باشد. ج) باید در همه برنامه های مربوط به بسکتبال حاضر باشید. با ایجاد توصیه های لازم، سعی می کنیم انضباط را تثبیت کنیم تا اینکه آن را تحمیل نماییم.
روحیه پیروزی: روحیه مثبت نگری برای ایجاد برنامه بسکتبال لازم است.
رهبری: باید برای توسعه رهبری، به جوانان اجازه رهبری تیم را بدهیم. نکته ای که می خواهم عنوان کنم این است که دائما به فکر رفتن به این باشگاه یا آن باشگاه نباشید، در عوض به فکر ساختن یک برنامه بسکتبال باشید. به نظر من این یکی از بهترین فرصت ها برای مربیان می باشد. 
طبقه بندی: آموزش...................،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است ولی اگه خواستی می تونی با ذکر منبع از مطالب برداشت کنی | مدیرسایت:آرمین
?