تبلیغات
بسكتبال - نکاتی درباره بلاک شات

طراحی سایت

قالب سایت

طراحی سایت


بسكتبال
تقدیم به تمام بسکتبالیست های ایران
نوشته شده در تاریخ 1390/11/13 توسط آرمین خسروی

 

دوایت هاوارد برترین بلاکر حال حاضر رقابت های بسکتبال ان بی ای
دوایت هاوارد برترین بلاکر حال حاضر رقابت های بسکتبال ان بی ای
Orlando Magic center Dwight Howard's block


به ادامه مطلب رجوع کنید

بسیاری از معلمین بسکتبال معتقدند که بلاک شات Block Shot مهارتی است که بیشتر جنبه غریزی دارد تا آموزشی و اکتسابی. علاوه بر این با توجه به اینکه که این مربیان بسکتبال فکر می کند بلاک شات Block Shot نتیجه ای به مراتب غیرقابل کنترل تر از نظر کسب مالکیت توپ بسکتبال در مقایسه با سایر مهارتهای دفاعی بسکتبال(مثل آموزش کارپای دفاعی، دفاعهای تیمی 2 و 3 نفره و حتی گرفتن خطای حمله) دارد، این گروه ترجیح می دهند که به جای صرف وقت روی بلاک شات Block Shot، به آموزش و تمرین روی مهارتهای دفاعی دیگری که از اطمینان بیشتری برخوردار هستند، بپردازند. علاوه بر این، بعضا کسب موقعیت برای بلاک شات Block Shot، موقعیت مناسب برای ریباند را هم بخطر می اندازد.
البته تعدادی از مربیان هم به این موضوع اهمیت میدهند و معتقد هستند که وجود یک شات بلاکر در مرکز آرایش دفاعی تیم خود می تواند تمرکز حمله ای حریف را به هم بریزد (این نظریه در کشور ما ایران طرفداران زیادی دارد) ولی باید این نکته رو هم یادآوری کنم که این گروه معمولا بازیکنانی که این مهارت را دارد پیدا می کنند نه اینکه آن ها را پرورش می دهند! پس این دو گروه نظرات مشترکی هم با هم دارند. در مقابله با این فلسفه، مربیان تیمهای مقابل هم از تاکتیک هایی استفاده می کنند که این بازیکن در دفاع تا حد امکان از سبد بسکتبال دور بشوند.

- شاید زمانبندی یکی از مهمترین عواملی است که باید برای تسلط بر مهارت بلاک شات Block Shot در نظر داشت. یعنی اینکه مدافع باید بداند با توجه به خصوصیات مهاجم چه زمانی بپرد تا به موقع بتواند از توپ دفاع کند. در وافع این بخش ازمهارت، نیازمند به توجه، تمرکز و تمرین زیاد دارد.

- برای زمانبندی بهتر توجه مدافع به زمانیکه مهاجم توپ را رها می کند فوق العاده مهم می باشد. بازیکنان حمله در بسیاری از مواقع از گول زدن استفاده می کنند. اینجاست که روشهای آموزشی متفاوت می شوند: بعضی ها معتقد هستند تمرکز مدافع بسکتبال باید روی توپ باشد تا به محض رها شدن، خود را برای بلاک شات بلاک شات Block Shot آماده کند و بعضی دیگر توصیه می کنند که باید تمرکز بر حرکات بازیکن مهاجم بسکتبال باشد تا مدافع تعادل خود را با گول زدن از دست ندهد. انتخاب با شماست! ولی در هر حال توجه کنید که مدافع بسکتبال بهتر است قبل از مهاجم از زمین جدا نشود. البته شاید این توصیه برای زمانی که مدافع از برتری فراوان از لحاظ قد و قدرت پرش برخور باشد، صدق نکند.

- برای پریدن، بازیکنان از روشهای پرشی روی یک پا و یا دو پا استفاده می کند. هر کدام آن ها از مزایا و معایب خاصی برای بازیکنان مختلف برخوردار هستند. اما مهمترین موضوع در هر دو روش این است که مدافع نباید در حالت بدون تعادل به هوا بلند شود. ضمن اینکه فاصله مناسب نیزباید توسط مدافع بسکتبال رعایت شود تا از برخوردهای منجر به خطا که با توجه به نظر داوران تقریبا شامل اکثر موارد می شوند خودداری کند.

- پس از رسیدن مدافع به توپ کار تمام نمی شود؛ بلکه بلاک شات کننده باید به محلی که توپ بسکتبال را به آنجا می فرستد هم توجه کند و از فرستادن توپ به مکانی که برای تیم فایده ای ندارد، خودداری کند. هدف از بلاک شاتبلاک شات Block Shot در بسکتبال، داد و فریاد و تشویق تماشاچیان نیست، اولین و مهمترین هدف در اختیار گرفتن مالکیت توپ می باشد.

- در مورد اینکه بلاک شات روی سبد با کدام دست انجام شود هم نظرات متفاوتی وجود دارد: با دست موافق یا با دست مخالف. مجموعا استفاده از دست مخالف ( در سمت راست سبد با دست چپ و بالعکس) بدلیل احتمال برخورد کمتر و همینطور زمانبندی مناسبتر منطقی تر به نظر می آید. البته در مواردی که شوت از دورتر انجام شود، مدافع می تواند از دست نزدیکتر خود به شوت کننده برای بلاک شات استفاده کند.

- یک توصیه ساده دیگه در دفاع بسکتبال که می تواند برای بلاک شات بلاک شات Block Shot بسیار موثر و مفید باشد (البته با رعایت همه موارد گفته شده)این می باشد که مدافعین نباید به هیچ مهاجمی اجازه بدهند بدون دفاع شوت بزند. به عبارت دیگر از هر شوتی که انجام می شود باید دفاع کرد و این شانس بلاک کردن توپ بسکتبال را افزایش خواهد داد. این توصیه می تواند بخشی از فلسفه دفاعی مربی بسکتبا
ل هم باشد.

طبقه بندی: حرکات نمایشی.........، آموزش...................،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است ولی اگه خواستی می تونی با ذکر منبع از مطالب برداشت کنی | مدیرسایت:آرمین
?