تبلیغات
بسكتبال - دریپل

طراحی سایت

قالب سایت

طراحی سایت


بسكتبال
تقدیم به تمام بسکتبالیست های ایران
نوشته شده در تاریخ 1390/10/21 توسط آرمین خسرویدریبل کردن در بسکتبال


دریبل کردن از اصول و مهارت های اولیه بازی است.اگر می خواهید بازیکن خوبی در زمین باشید ابید یاد بگیرید که چه موقع دریبل کنید.و هر وقت که توپ را دریافت کردید نباید دریبل کنید چون موجب توقف بازی موثرتیم می شود.
از دریبل کردن برای حرکت توپ به بالای زمین, از خط دفاع تا حمله و جاگرفتن در نقطه مناسب برای شوت زدن و فرار از مدافعین تیم مقابل و پیدا کردن جای خالی و پاس دادن به یار هم تیم استفاده کنید.

اصول دریبل کردن
در هنگام دریبل از انگشتان و مچ دست برای کنترل توپ استفاده کنید.
می توانید از یک دست برای دریبل کردن استفاده کنید و هر وقت بخواهید مجاز هستید توپ را به دست دیگر داده و دریبل کنید.
با استفاده از مچ بازو و انگشتان توپ را محکم به زمین بزنید و یاد بگیرید که چگونه ارتفاع و سرعت توپ را پس از برخورد با زمین کنترل کنید.(از زیر زانو تا سینه). سعی کنید بیاموزید که در هنگام دریبل کردن حرکت کنید و ضمن حرکت تغییر جهت داده و دست هایتان را عوض کنید.

1) موقعی که شروع به دریبل کردن می کنید باید توپ را قبل از حرکت پای چرخشی خود به طرف زمین رها کنید.در هنگام دریبل کردن سعی کنید توپ را با انگشتان خود لمس کنید و از تماس ان با کف دست اجتناب کنید.
2) توپ را در حالی که با انگشتان و مچ دست هدایت می کنید به طرف زمین فشار دهید و به ان ضربه نزنید.
مچ و انگشتان باید انعطاف پذیر باشد.
3) موقعی که توپ از زمین بالا می اید انگشتان خود را باز کنید تا سطح بیشتری از توپ را لمس کنید.ابتدا در حالی که ثابت ایستاده اید دریبل کردن را تمرین کنید تا بهتر بتوانید توپی را که از زمین بطرف بالا می اید حس کنید.
4) حالا خودتان را ازمایش کنید و ببینید می توانید بدون نگاه کردن به توپ با ان دریبل کنید.این ضروری است که شما این کار را یاد بگیرید چون می توانید موقعیت دیگر بازیکنان را در حین دریبل زدن ببینید.

دریبل کراس اور (Cross over)

مستلزم انتقال سریع توپ بین دو دست به منظور بر هم زدن تعادل مدافع می باشد.برای اجرای دریبل کراس اور،با استفاده از دست چپ و یا دست راست خود شروع به دریبل زدن توپ در ارتفاع پایین و در یک سمت از بدن خود نمایید.سریعا با هل دادن توپ به سمت مقابل زانو،توپ را به سمت دیگر بدن خود حرکت دهید و مسیر آن را به سمت دیگر،از جلوی ساق پاهای خود،تغییر دهی.تغییر دست دریبل کننده،تغییر مسیر سریعی را برای نگه دارنده ی توپ به وجود می آورد.هنگامی که توپ به دست دیگر می رسد،دریبل خود را به سمت حلقه ی تیم مقابل در مسیر جدید ادامه دهید.


دریبل از بین پاها

مستلزم دریبل با حرکت سریع قیچی زدن پاها می باشد تا توپ از یک دست به دست دیگر منتقل شود.به منظور اجرای حرکت دریبل از بین پاها،با دست راست و در سمت راست بدن خود دریبل زدن را به سمت حلقه ی تیم مقابل آغاز کنید.با پای چپ یک گام به جلو بردارید،این کار باعث می شود شکافی بین پاهای شما به منظور عبور توپ ایجاد شود.به سرعت با دست راست توپ را از شکاف بین دو پا هل دهید و آن را به دست چپ خود منتقل کنید.توپ هنگام انتقال در دست ها باید در مسیر جلو به عقب و یا از یک سمت به سمت دیگر حرکت کند.هنگامی که توپ به دست چپ شما می رسد،دریبل خود را به سمت حلقه ی تیم مقابل در مسیر جدید ادامه دهید.

منبع : دانسته های امیرحسین عزتی گارد راس تیم نوجوانان
طبقه بندی: انواع دریپل...............،
برچسب ها: دریپل، دریپل در بسکتبال، بسکتبال، بسکتبال دریپل، جهان بسکتبال، بسکتبال جهان، دریپل حرفه ای بسکتبال، بسکت، دریپل بسکتبالی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است ولی اگه خواستی می تونی با ذکر منبع از مطالب برداشت کنی | مدیرسایت:آرمین
?